Frankrijk laat wijn wegens afzetproblemen tot alcohol distilleren
© Shutterstock
Frankrijk heeft problemen om al zijn wijn verkocht te krijgen. De regering besliste daarom om een steunprogramma op poten te zetten, goed voor 160 miljoen euro in 2023, waarbij wijnoverschotten kunnen omgezet worden in pure alcohol. Die kan dan bijvoorbeeld gebruikt worden voor andere toepassingen, zoals ontsmettingsmiddelen, parfum of bio-ethanol, zo maakte het Franse ministerie van Landbouw dinsdag bekend.
Vooral de rode wijn uit Bordeaux vindt alsmaar moeilijker afnemers. De inflatie speelt een rol, net als de dalende export naar China sinds de coronacrisis. Er is sprake van structurele overproductie, vooral bij de mindere kwaliteitswijnen. Zowat één op drie wijnboeren uit de Bordeaux-streek kampt met financiële problemen. Ze eisen premies om een deel van hun wijnstokken af te bouwen. Daarnaast zijn ook de regio’s Languedoc en de Rhonevallei getroffen.
Het ministerie van Landbouw zegt dat de sector zich op de langere termijn zal moeten aanpassen aan de klimaatverandering en de gewijzigde vraag. De overheid is daarbij bereid om te helpen bij het opstellen van een strategie, klinkt het.
Met het distilleringsprogramma wordt alvast 2,5 miljoen hectoliter, van voornamelijk rode wijn van alle soorten kwaliteit, uit de markt gehaald. Een deel is afkomstig van Europees geld.
In 2020, toen er in volle coronacrisis ook al minder wijn werd verkocht, zette de Franse regering al eens een gelijkaardig programma op.
Hoofdpunten
Wat u al gemist hebt van de Ronde van Vlaanderen: waanzinnige valpartij zorgt voor diskwalificatie renner en twee van de drie grote moesten al achtervolgen
Opgave Wellens, ook Van Aert gehinderd: roekeloze actie van renner Bahrain-Victorious zorgt voor enorme ravage, Pool wordt uit koers genomen
CAFÉ KOERS. Koersgek Vlaanderen geniet, Benji Naesen: “Asgreen die de forcing voert op de Molenberg. Mooi!”
Feest op de Oude Kwaremont: Fans gaan uit hun dak, renners trotseren wel erg glibberige kasseien
Beste van Plus
Jongetje (4) raakt verdwaald in bos, maar politie vindt hem terug door geblaf van hond die niet van zijn zijde wijkt
Man besmeurt Iraanse vrouwen met yoghurt omdat ze geen hijab dragen, politie arresteert hen voor illegaal tonen van hun haar
Autobestuurster rijdt via de sporen tramstation in Brussel binnen
Antiquair Paul De Grande kocht huis dankzij ‘Huizenjagers’: “Budget van 2 miljoen euro”
Lees meer
Lid van Iraans elitekorps aan verwondingen bezweken na Israëlisch bombardement in Syrië
Na overname Credit Suisse: “Zwitserse grootbank UBS wil tienduizenden banen schrappen”
Britse ministerie van Defensie: “Alcoholgebruik oorzaak van Russische verliezen in Oekraïne”
Junta in Burkina Faso zet Franse journalisten het land uit